Bilgisayar Mühendisleri İçin Önem Taşıyan Bilgisayar Programları

Bilgisayar Mühendisliği Davut ŞAHIN 126 Defa Okundu
sponsorlu reklam

Bilgisayar mühendisliği, bilgisayarların dilini öğreten bir bölüm olması nedeniyle öğrencileri oldukça zorlamaktadır. Bilgisayarlarda kullanılan dil, 0 ve 1 rakamları üzerine kurulu farklı bir dildir. Bu nedenle, bilgisayar programları için programlama öğrenebilmek ve teknik beceri gerektiren programları kullanabilmek için öncelikle bu yeni dilin kurallarını ve yapısını öğrenmek gerekmektedir. İş başvurularında bilgisayar mühendislerinin bilmesi gereken programları kullanıp kullanamadıkları sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

En Çok İhtiyaç Duyulan Bilgisayar Programları

Teknik hesaplama ve matematiksel analizlerin yapılabilmesini sağlayan MatLab isimli program dünya üzerinde çok sayıda kişi tarafından kullanılmaktadır. Oldukça uzun süredir piyasada bulunan bu program sayesinde, karmaşık hesaplama gerektiren işlemler çok hızlı şekilde tamamlanmaktadır. Office programları mühendisler tarafından bilinmesi gereken programlar arasında yer almaktadır.

Bilgisayar ortamında yazı yazmayı, yazılara görseller, diyagramlar ve grafikler eklemeyi sağlayan Word, hesaplama ve çeşitli kayıtları daha kolay tutmayı sağlayan Excel, sunum hazırlamayı sağlayan Powerpoint, Outlook gibi farklı alt türleri bulunan Office programları, iş hayatını kolaylaştırmaktadır. Catia adlı program da dünya çapında üne sahip olan bir başka programdır.

Havacılık, savunma ve otomotiv sektörlerinde hayati önem taşıyan bu program oldukça yüksek bir fiyata sahiptir. Programın herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi çeşitli riskler yaratacaktır. Bu nedenle, fiyatları herkesin alabileceği düzeyin oldukça üzerindedir.

Yapay Zeka Devri

Teknolojinin oldukça geliştiği günümüzde, yapay zekaya sahip çok sayıda cihaz üretilebiliyor. Bunun için bilgisayar mühendislerinin tüm gelişmeleri takip etmesi gerekiyor. Yapay zeka endüstrisi ve yapılan güncellemeler bilgisayar mühendisleri açısından büyük bir öneme sahip. Yeni teknolojiden nasıl faydalanacaklarını bilmeleri gerekiyor. Bu sayede, iş olanaklarını kısıtlamamış olacaklardır. Programların nasıl kullanılacağının bilinmesi de bilgisayar mühendisleri için olmasa olmazdır. Lisans eğitimi alınırken öğrenilen bilgisayar programları kullanım şekli, meslek hayatında avantaj yaratacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Davut ŞAHIN

Davut ŞAHIN {Davut ŞAHIN}

90’lı yılların başlarında İstanbul’da doğdum ve halen İstanbul’da yaşamaktayım. Lisans Eğitimi İstanbul Gelişim Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemde tek bir tane bile rahatsız edici reklam bulunmamaktadır. Reklam engelleme eklentisini pasif hale getirmen beni çok mutlu edecek. Ayrıca sitenin tek gelir kaynağı olan reklamların düzgün çalışması için bu gerekli. Bu güzel desteğin ve anlayışın için sana çok teşekkür ediyorum.